Regional Districts

Thompson-Nicola

Thompson-Nicola (Regional District)
Incorporated Nov 24, 1967

Mail: 300 - 465 Victoria Street, Kamloops, BC, V2C 2A9
Street: 300 - 465 Victoria Street
Phone: 250-377-8673
Fax: 250-372-5048
 admin@tnrd.ca
 http://www.tnrd.ca

Elected Officials

Name Position Electoral Area or Municipality
Kenneth GillisChair - Electoral AreaElectoral Area L (Grasslands)
Ronaye ElliottDirector - Electoral AreaElectoral Area J (Copper Desert Country)
Herb GrahamDirector - Electoral AreaElectoral Area N (Beautiful Nicola Valley-South)
David LairdDirector - Electoral AreaElectoral Area M (Beautiful Nicola Valley-North)
Stephen QuinnDirector - Electoral AreaElectoral Area B (Thompson Headwaters)
Steven RiceDirector - Electoral AreaElectoral Area I (Blue Sky Country)
Mel RothenburgerDirector - Electoral AreaElectoral Area P (Rivers and the Peaks)
Carol SchafferDirector - Electoral AreaElectoral Area A (Wells Gray Country)
Sally WatsonDirector - Electoral AreaElectoral Area E (Bonaparte Plateau)
William KershawVice Chair - Electoral AreaElectoral Area O (Lower North Thompson)

Staff

NamePositionProfessional Category(s)
Scott HildebrandChief Administrative OfficerChief Administration
Executive / Administrative Management
Debbie SellDirector of Corporate ServicesEmergency Communications
Human Resources
Information Technology
Deanna Campbell ‡, ¿Director of Legislative Services / Corporate OfficerCorporate Administration
Elections
Information & Privacy Coordination
Records & Information Management
Risk Management/Insurance
Doug RaeDirector of FinanceChief Administration
Financial Administration
Regina Sadilkova §Director of Development ServicesPlanning & Development
Randy CastleManager of Technology ServicesGeographic Information Systems
Information Technology
Jake DevlinDirector of Environmental ServicesEnvironmental Services
Pat LuscombeChief Building InspectorBuilding Technology/Inspection
Planning & Development
Tyrone McCabeManager of Utility ServicesEnvironmental Services
Sewer & Wastewater Services
Water Services
Judy MooreChief LibrarianLibrary Services
Kevin SkrepnekEmergency Program CoordinatorEmergency Communications
Emergency Management/Planning
Ron StorieDirector of Community ServicesPlanning & Development
Jason TomlinManager of Fire Protection ServicesEmergency Management/Planning
Fire / Rescue / First Aid Services
Jamie VieraManager Environmental Health ServicesEnvironmental Services
Victoria WellerFilm CommissionerInformation Technology
* = Chief Administration
† = Chief Financial Officer
‡ = Corporate Administrator
§ = Approving Officer
¶ = Tax Collector
¿ = Chief Election Officer
Please note: Information provided on this page may not be used for sending unsolicited commercial electronic messages.

Organization Resources

Graphs & Data