Regional Districts

Alberni-Clayoquot

Alberni-Clayoquot (Regional District)
Incorporated Apr 21, 1966

Mail: 3008 Fifth Avenue, Port Alberni, BC, V9Y 2E3
Street: 3008 Fifth Avenue
Phone: 250-720-2700
Fax: 250-723-1327
 [email protected]
 http://www.acrd.bc.ca

Elected Officials

Name Position Electoral Area or Municipality
John JackChair - First Nation
Sharie MinionsDirector - MunicipalPort Alberni (City)
Tom StereDirector - MunicipalTofino (District)
Marilyn McEwenDirector - Municipal
Debbie HaggardDirector - Municipal
Penny CoteDirector - Electoral AreaElectoral Area D (Sproat Lake)
Susan RothDirector - Electoral AreaElectoral Area E (Beaver Creek)
Bob BeckettDirector - Electoral AreaElectoral Area A (Bamfield)
Fred BoykoDirector - Electoral AreaElectoral Area B (Beaufort)
Vaida SigaDirector - Electoral AreaElectoral Area C (Long Beach)
Mike SparrowDirector - Electoral AreaElectoral Area F (Cherry Creek)
Kirsten JohnsenDirector - First Nation
Levana MastrangeloDirector - First Nation
Moriah CootesDirector - First Nation

Staff

NamePositionProfessional Category(s)
Daniel Sailland *Chief Administrative OfficerChief Administration
Teri FongChief Financial Officer Financial Administration
Mike Irg §General Manager of Planning & DevelopmentPlanning & Development
Amy AnakaPlannerPlanning & Development
Tracy BondAdministrative AssistantOffice Administration
Jenny BrunnGeneral Manager of Community ServicesEnvironmental Services
Cynthia DickGeneral Manager of Administrative ServicesCorporate Administration
Alex DyerPlanner ManagerBylaw Enforcement
Planning & Development
Paulo EichelbergerSolid Waste ManagerSolid Waste & Recycling
Brooke EschukJunior PlannerPlanning & Development
Mark FortuneAirport ManagerAirport Management/Services
Chantel GemmellWest Coast AssistantAirport Management/Services
Charity Hallberg DoddsPlanning Technician/Bylaw Enforcement OfficerPlanning & Development
Wendy HayesCommunity Services AssistantFinancial Administration
Janice HillExecutive AssistantCorporate Administration
Mercy HradAccountantFinancial Administration
Kyle IlettProcurement CoordinatorFinancial Administration
Madison JohnsonAssistant AccountantFinancial Administration
Jason KevisBylaw Enforcement OfficerBylaw Enforcement
Shane KorenManager of Financial ServicesFinancial Administration
Eddie KundermanOperations ManagerPublic Works & Operations
Keith LookerMaintenance TechnicianEnvironmental Services
Amy MayoAsset Management & Grant CoordinatorGrant Management/Writing
Michael McGregor Lands & Resources CoordinatorPublic Works & Operations
Matt McLeodWater Utilities LeadhandEnvironmental Services
Brett MortlockBuilding & Plumbing Inspector/Building Bylaw InspectorBuilding Technology/Inspection
Amy NeedhamSustainability PlannerPlanning & Development
Lyndsey PageAccounting ClerkFinancial Administration
George RoseManager of Information TechnologyInformation Technology
Brenda SauveSolid Waste CoordinatorEnvironmental Services
Luc StefaniBuilding Inspector/Property Maintenance CoordinatorBuilding Technology/Inspection
Rich TaliunasInformation Technology TechnicianInformation Technology
Heather ThomsonCommunications CoordinatorCommunications
Heather ZennerManager of Administrative ServicesCorporate Administration
* = Chief Administration
† = Chief Financial Officer
‡ = Corporate Administrator
§ = Approving Officer
¶ = Tax Collector
¿ = Chief Election Officer
Please note: Information provided on this page may not be used for sending unsolicited commercial electronic messages.

Organization Resources

Graphs & Data